Šachový oddíl
Lokomotiva TrutnovŠachový oddíl
Lokomotiva Trutnov

   
 

Soutěže

  Družstva Členové Ke stažení Mládež Partie    

Kontakty

 

 

  

REPORTÁŽE ze ZÁPASŮ Loko Trutnova "C" (autor: Bydelský)

 

   

REPORTÁŽ z 1.kola (Trutnov, 16.10.2016):

TJ Lokomotiva Trutnov C - TJ Sokol Lužany  2 :  3

 

V sestavě ohraničené pravidly o 2 volných hráčích jsme nastoupili takto: Štěpán,Dan,Martin, Dominik a Tomáš H., s tím,že Tom určitě brzo prohraje, otázkou bylo pouze jak. Sestava nevypadala jinak tak zle, jak by to vypadalo normálně. Což mně vedlo k domněnce, že příště zkusím Davida R. ne sice ve 2.kole,kdy máme derby s B., ale s Honzou.

V 1 hodině to ještě,kromě Tomáše, docela jde. Vlastní vinou přichází o sérii materiálů s nepatrným ziskem a horší pozici. Vůbec se mi nelíbí jeho čas na počet tahů, při prohře. Což znamená, že to vlastně jen odtahal, aby měl brzo pokoj a šel domů. Takže 0 : 1.

Ve druhé hodině Dominik remizuje, v takové, jak bych to řekl, divné pozici a divné hře z jeho strany,ale měl alespoň snahu a ta se taky cení. O,5 : 1,5. Martin v končící 2 hodině zaútočil po dámském křídle a vyhrál. 1,5 : 1,5.

V začínající 3.hodině: Dan má pozici jakžtakž dobrou, ale má strašidelný čas. A přitom ho ztrácel zbytečně špatnými propočty pozic a pobyty venku. pak jsou výmluvy za hloupou pozici v časoví tísni zbytečné. Štěpán se nám drží docela dobře, ten to má s čase obráceně. V druhé polovině 3.hodiny se pozice zhoršily u obou. Štěpán ztrácí středového pěšce bez náhrady a začala vznikat podezřelá pozice. Na výhru to nevypadá ani náhodou a o i tu remízu se musí hodně snažit.

V začínající 4.hodině Dan remizuje 2 : 2. Štěpán prošel bez povšimnutí šanci na remízu a tím pádem se dostal do prohrané pozice. Nebe se zatáhlo černou barvou a skončil nám zápas 2 : 3 pro Lužany.

 

REPORTÁŽ z 2.kola (Trutnov, 6.11.2016 - autor: T. Bydelský):

TJ Lokomotiva Trutnov B  - TJ Lokomotiva Trutnov C   2 : 3

 

Sešli jsme se v dobré sestavě, odpovídající důležitosti zápasu: Dan, Joska, Honza, Dominik a Kuda. Domácí byli v obligátní sestavě. Napřed musím pochválit Honzu, který přicestoval z Ostravy, protože mi slíbil, že bude hrát. Čeká se vyrovnaný zápas , na ostří nože, ale pevně doufáme, že to dopadne jako vždycky a to,že neprohrajeme.

V první hodině se celkem nic zvláštního nedělo, ve druhé hodině se zrodila remíza na 2.šachovnici. Tam se to celkem čekalo, Dominikovi se podařilo získat pěšce,ovšem sebral ho špatnou figurou, pokud by Greň viděl dál, mohl střelce získat lehce poměrně zadarmo, uvidíme k čemu to bude nakonec dobré. Dušek, po veliké chybě, ztrácí věž zadarmo+  doběhový materiál. Takže je na této šachovnici rozhodnuto a je to 0,5 : 1,5.

Na začátku 3hodiny to vypadá takto : 1. Dan stojí poměrně dobře, 3. Honza má o pěšce víc a slušnou pozici a Domča jakbysmet. Za nějakou dobu sice Honza toho pěšce ztratil, ale pozice se srovnala. Hraje se tam koncovka jezdec proti střelci. Danova pozice se nám trochu zlepšila i když koncovka 2 věže proti dámě je spíše remízová. Dominik si vylepšil pozici.

4.hodina zápasu získává 3 pěšce a u Dominika se nám rýsuje krásná věc. No Greň vzdává a máme to 0,5 : 2,5, takže prohrát už nemůžeme, což je fajn. Honza si naběhl na fígl od Kvasničáka. Prostě jeho jezdec napadá krále a střelce najednou, přičemž král nemůže podpořit střelce, protože mu v tom překáží postavení Joskova pěšce. Takže je sníženo a je to nyní 1,5 : 2,5. Dan celkem nepochopitelně se snaží vyhrát proti 2 věžím s dámou a pěšci na obou stranách. No nakonec se umoudřil a přijal Vildovu nabídku remízy a tím se dovršil zápas jako celek ve kterém jsme vyhráli 3 : 2

 

LOKO Trutnov B   LOKO Trutnov C
Neubauer Vilém 1762 ½ - ½ 1714 Dadok Daniel (V ZK)
Košťálek Vlastislav ( V) 1653 ½ - ½ 1626 Harantík Josef ( V)
Kvasničák Josef ( K) 1548 1 - 0 1480 Scharfen Jan
Greň Jan 1303 0 - 1 1604 Killar Dominik
Dušek Jiří 1444 0 - 1 1608 Kuda Lukáš
  2 : 3


REPORTÁŽ ze 3.kola (Trutnov, 20.11.2016):

TJ Lokomotiva Trutnov C - SKP Valdice B  3 :  2

 

A i v dalším utkání jsme pokračovali v testaci našich mladých nadějí a proto se nasadil Horný. Sestava tudíž vypadala takto : Štěpán, Joska, Dominik, Lukáš a Tomáš.

Ve své podstatě jde o to, aby si všichni dobře zahráli a všichni byli spokojení s tím, co na šachovnici převáděli.

1.hodina zatím přináší vývinové tahy na jejím začátku, co ovšem přinese její konec se ještě uvidí. A hle, Štěpánův pěšec si usmyslel, že tady nebude a šel domů, jen, aby neukecal ještě další, to by bylo dost nemilé. Ale podařilo se mu ukecat Joskova piona, no aspoň se na cestě nebály ,když byly dva. Domča naopak ho získal,aniž by cokoliv ztratil. Ostatní partie vypadají v končící první hodině celkem dobře.

Na začátku 2.hodiny zjišťuji, že i soupeřův pěšec šel kamsi u Josky,takže je to dobře. Tomášova pozice je zatím solidní bez větších výkyvů a to je jen dobře. V půlce druhé hodiny se zjišťuje,že začaly čistky na 5.šachovnici, a tak záleží,jak to má Tomáš dobře spočítané. Lukáš má čistou figuru navíc,jeho soupeř asi to nedomyslel. Joskova pozice se dostala do koncovky s volným pěšcem na dámském křídle a Domča nám získává další kvalitu s minimálními ztrátami. Štěpán dělá, co mu soupeř dovolí a to není moc.

Na začátku 3.hodiny Lukáš vyhrál a vedeme 1 : 0 a teď to chce ještě něco k tomu. Do toho vyhrává Joska,soupeř nedomyslel,že po výměně lehkých figur, při zablokovaných pěšcích na dámském křídle, zajde na nevýhodu tahu, takže už to je 2 : 0. Tomáš prohrává ,byl přehrán ve věžové koncovce, ale držel se dlouho. 35 tahů než se to začalo pomaličku hroutit, do té doby zaměstnával soupeře velice dobře. Takže je to 2 : 1. Domča vyhrává s věží navíc, takže

3 : 1.

Vstupujeme do 4 hodiny. Štěpán se ještě pere s vidinou remízy. Je tam, ale musí hrát velice přesně. Jedná se o pěšcovou koncovku s D a V na každé straně, přičemž má stále o toho jednoho pěšce míň. Ale chybičky se vloudila, tudíž prohrává. Celkově to tak nevadí vyhráli jsme 3 : 2

 

REPORTÁŽ ze 4.kola (Jičín, 4.12.2016):

ŠK AD Jičín G - TJ Lokomotiva Trutnov C  1 :  4


 

ŠK AD Jičín G   LOKO Trutnov C
Lajbl Jan 1643 ½ - ½ 1714 Dadok Daniel (V ZK)
Zákoucký Otto ( K) 1584 0 - 1 1801 Malinský Martin
Rýdl Jan 1328 ½ - ½ 1626 Harantík Josef ( V)
Jílek Marcel 1328 0 - 1 1480 Scharfen Jan
Kuba Jakub 1000 0 - 1 1604 Killar Dominik
  1 : 4

 

 

REPORTÁŽ z 5.kola (Trutnov, 8.1.2017):

TJ Lokomotiva Trutnov C - TJ Sklípek Vrchlabí C  5 :  0

 

Ve strašně sešrotované sestavě jsme nastoupili takto : Dan, Martin, Pepa, Tomáš a já. Šachová bohyně se nade mnou smilovala , soupeř přijel ve 4. Takže jsme hned vedli 1 : 0.

 1.hodina: další kliku jsme měli v tom, že Tomáš hrál proti mladýmu Blažkovi, takže věkový vrstevník. Začátek hráli,  jako by to byla blicka, ale pak zpomalili. Tomáš se na něj vrhnul a hned získal zadarmo 2 pěšce. Soupeř zpanikařil, ztratil další materiál a nakonec dostal mat. Takže Tom slavil první vítězství za náš tým. Takže 2 : 0. Dan stojí, vizuálně, jakžtakž, Martin získává pěšce, Pepa, no řekl bych, že se oba zakopali na svých pozicích. Přesto bod se ještě najde na těchto šachovnicích.

  2.hodina: pozice se začínají zpevňovat i v první polovině druhé hodiny. Dan stojí poměrně dobře, Martin provádí náznak jakési akce, aby si soupeř moc nevyskakoval a Pepa, tam se hraje spíše poziční hra. Tak tady bude hlavně záležet, jak umí kdo dobře počítat. Necháme se překvapit, doufám, že kladně. Dle tradic se nám vyholuje 2.šachovnice ve stylu méně figur, méně starostí. Nakonec se ukázalo, že to měl bílý špatně spočítaný, schází mu figura. Jeden z koňů zdivočel a odběhl na širé pláně a už se nevrátil. Ale jeho majitel se nevzdává. 1. Šachovnice přešla do koncovky S – J s pěšci na obou křídlech. Na 3. Se zase černý pokouší o nějaký zvrat v končící druhé hodině zápasu.

  3.hodina : v začínající třetí hodině se pozice Dana zlepšila, má dobře pronikajícího krále do pozice černého, martin musí ještě předvádět svoje umění, soupeř klade houževnatý odpor a Joska, no ten stojí podezřele. V začínající druhé polovině třetí hodině má soupeř Dana dilema, buďto vzdát hned, anebo se ještě o něco pokoušet, protože Dan má pronikajícího pěšce na h sloupci do dámy. No a Martin skutečně doklepl svého soupeře takže 3 : 0.

  4.hodina obě zbývající pozice se nám dostaly do vyhraných postavení, jinak se to ani nedá říci. Dan vyhrává a Pepa taky, tak je to 5 : 0.

 

REPORTÁŽ ze 7.kola (Trutnov, 5.2.2017):

TJ Lokomotiva Trutnov C - TJ Hostinné A  2,5 :  2,5

 

V dalším kole jsme se utkali s Hostinném A, nastoupili bez Míla, takže klasika. Naše sestava posílila o Martina, který byl povolán z Mladějova, protože nám Hostinné nepřístoupilo na nabídku hrát v sobotu, to by jsme totiž měli Honzu. Takže to vypadalo takto: Dan, Martin, Joska, Dominik a Tomáš.

V 1 hodině stojí Tomáš jako obyčejně , hraje rychle a proto kupí chyby. Ztrácí jednoho pěšce za druhým. Pak se ovšem pozice stabilizovala, a pro soupeře vzniklo menší dilema, jestli obětovat jezdce za průnik věže na 1.řadu. věž totiž stála před pěšcem na volném h sloupci. Pokud by to bylo obráceně, nevsadil bych ani pětník, že by to Tomáš utahal. Ale pak přišel šok, Tomáš partii vzdal, prý neměl co hrát, ale to soupeř taky ne. Takže 0 : 1. Nebyla to jediná špatná zpráva dnešního dne.

Ve 2.hodině se hra stabilizovala, trochu. Dan stojí divně, Martinův soupeř klade houževnatý odpor, i když má o figuru míň, Joskova pozice neskýtá žádný pohled, je to takové +-, no a Dominik stojí nejasně, můj dojem byl až špatně, zatím. Jenomže dojem klame, protože Domča se z toho vyhrabal a vyhrál a srovnal stav na 1 : 1. A teď se bude válči na prvních 3.šachovnicích. na 2. Šachovnici Martin vtipnou hrou donutil soupeře ke kapitulaci, protože jeho protivník pod tlakem ztratil další materiál a v zásadě neměl čím hrát, takže 2 : 1. V závěru 2.hodiny zápasu vedeme. A teď doufat, aby to dopadlo dle plánu.

Ve 3.hodině se stabilizoval situační stav. Hosté jsou si vědomi, že musí vyhrát v obou partiích, aby si odvezli výhru. Tak se pokoušejí o nátlakovou hru.

Ve 4.hodině se prudce zhoršil Danův čas, při těžké pozici. Joska prošel lehce kolem vyhrávajícího tahu a proto pouze remizoval. 2,5 : 1,5. No a Dan se dostal z těžké pozice a jeho pozice se dostala do vyhrané pozice. A pak, z neznámeho důvodu, se hluboce zamyslel nad jednoduchou pozicí a prohrál na čas!!!!!!!!!! No a bylo to 2,5 : 2,5.

 


 


 

 

 

 

 


 


     
 
     
     
     
     
     
     
     
     
   
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

nahoru     úvodní stránka

 

 Poslední aktualizace:  06.02.2017 19:40                                                                                      © 2007   Marek Killar